Mgr Grzegorz Tomasz Szalast z wyróżnieniem tygodnika "Polityka" w dziedzinie nauk humanistycznych.

W ubiegłym tygodniu, po raz 15. wyłoniono finalistów Nagrody Naukowej POLITYKI, młodych, wybitnych naukowców. Wśród finalistów znalazł się pracownik Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, mgr Grzegorz Tomasz Szalast.

15 finalistów tegorocznej edycji wskazała Kapituła Profesorska, w której skład weszli m.in. rektor SGH prof. Tomasz Szapiro, rektor UW prof. Marcin Pałys czy były prezes PAN prof. Michał Kleiber. W kolejnym etapie spośród finałowej piętnastki Kapituła Społeczna (w jej skład wchodzi m.in. Henryka Bochniarz; Robert Firmhofer, prof. Cezary Szczylik) wskaże 5 laureatów. Nazwiska zwycięzców poznamy 18 października podczas gali finałowej.

Nagrodami dla pięciu najlepszych uczonych będą stypendia po 30 tys. zł oraz wywiad w tygodniku POLITYKA. Pozostała dziesiątka otrzyma nagrody finałowe po 10 tys. zł.

Jeśli chodzi o nauki humanistyczne finalistami zostali, nasz pracownik, mgr Grzegorz Tomasz Szalast (archeolog), dr Jan Jakub Kwapisz (filolog klasyczny) i Krzysztof Piotr Kloc (historyk).

A tak Pan magister pisze sam o sobie:

" Z wykształcenia historyk i archeolog specjalizujący się w nieinwazyjnych metodach poznawania przeszłości. Absolwent studiów podyplomowych: Systemy Informacji Geograficznej na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Obecnie student studiów III stopnia w Katedrze Archeologii Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. W ramach realizowanych badań zajmuję się poznaniem wybranych epizodów II wojny światowej przy wykorzystaniu teledetekcji archeologicznej.

Moje zainteresowania skupiają się przede wszystkim na wykorzystaniu technik lotniczych – fotografii lotniczej oraz lotniczego skaningu laserowego. Dodatkowo interesuję się wykorzystaniem fotogrametrii (bliskiego i dalekiego zasięgu) oraz Systemów Informacji Przestrzennej (ang. GIS) w archeologii."

W ten sposób zaś, wręczenie wyróżnień konkluduje tygodnik:

"Nagroda POLITYKI jest potwierdzeniem ich (wyróżnionych) talentu, więcej – wybitności. Słuszności wyboru tej drogi życiowej. Jest premią za solidną robotę, wysiłek, determinację. Za myślenie."