Przyznano Nagrody Teofrasta dla najlepszych polskich książek psychologicznych

Dwie pracownice Uniwersytetu Szczecińskiego, Beata Bugajska i Celina Timoszyk-Tomczak oraz Wojciech Dragan (UW) są laureatami tegorocznej Nagrody Teofrasta, ustanowionej i przyznawanej przez redakcję magazynu „Charaktery” za najlepsze książki psychologiczne. Nagrodę Specjalną - Teofrasta Superstar otrzymał prof. Jan Strelau. W plebiscycie czytelników zwyciężyła książka Mateusza Grzesiaka.

Ogłoszenie zwycięzców siódmej już edycji Nagrody odbyło się 15 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. W tym roku po raz pierwszy przyznano Nagrodę Specjalną – Teofrasta Superstar. Otrzymał ją prof. dr. hab. Jana Strelaua, wybitny badacz temperamentu i twórca Regulacyjnej Teorii Temperamentu, w uznaniu zasług dla polskiej i światowej psychologii. „Jan Strelau jest jednym z największych na świecie naukowców zgłębiających temperament i złożoność jego wpływów” – napisał Jerome Kagan, profesor psychologii z Harvard University, w liście, który został odczytany podczas gali.. - Jestem bardzo wzruszony. Teofrast jest mi niezwykle bliski, bo on jest ojcem psychologii osobowości w kategoriach cech. - powiedział prof. Strealu po otrzymaniu wyróżnienia.

Nagroda za najlepszą książkę naukową została przyznana dr hab. Wojciechowi Draganowi za Temperament w pierwszym roku życia. – To książka ważna, potrzebna i świetnie napisana. Autor ma dar zarażania czytelnika swą pasją do badań naukowych – mówiła w laudacji dr hab. prof. UŁ Eleonora Bielawska-Batorowicz.

Nagrodę za najlepszą książkę popularnonaukową zdobyły Beata Bugajska i Celina Timoszyk-Tomczak za "Podróż w czasie". – Poznawać coś żeby wiedzieć, to za mało. Zastosowanie tej wiedzy, to coś niezwykle cennego. A ta książka, to propozycja konkretnych działań wspomagających rozwój osób starszych – mówił dr hab. Jerzy Halicki z Uniwersytetu w Białymstoku.

Podczas gali ogłoszono również laureata w kategorii najpopularniejsza książka psychologiczna. Głosami internautów nagrodzona została książka Success and Change Mateusza Grzesiaka.

Patronat honorowy: prof. Jerzy Duszyński Prezes PAN, Patronat medialny: Program III Polskiego Radia, TVP Kultura, Tygodnik Powszechny, Kulturaonline.pl lubie-czytac.pl Partnerzy: Wydział Psychologii UW, Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Leipa Polska, Quad Graphics.

Podroz w czasie2