Wykłady otwarte Oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego w Szczecinie

Zapraszamy serdecznie na 2 wykłady, które odbędą się Auli Wydziału Matematyczno-Fizycznego już w marcu i kwietniu 2016 r. Pierwszym prelegentem będzie mgr inż. Jarosław Grzegorzek odkrywca supernowej - w galaktyce UGC 12137, która jest jednocześnie pierwszą w historii supernową odkrytą w obserwatorium znajdującym się na terenie Polski.

Do chwili obecnej ma na koncie odkrycie czterech gwiazd supernowych, ostatnia czwarta została odkryta 16 stycznia 2016 roku. W trakcie wykładu opowie o swoim obserwatorium, sposobie szukania supernowych i o swoich odkryciach.

Drugim wykładowcą jest Prof. Dr. Thomas Naumann (Group Leader Particle Physics, Deutsches Elektronen-Synchrotron DESY Zeuthen/Berlin) z prezentacją „Bóg nie gra w kości” – dialog Einsteina z Bogiem (wykład w języku angielskim z tłumaczeniem niesymultanicznym).

Wprowadzenie:

Albert Einstein mówił tak często o Bogu, iż jeden z twórców mechaniki kwantowej powiedział: „Przestań mówić Bogu co ma robić”. Einstein robił wrażenie bezpośredniego kontaktu z Bogiem w celu poznania Jego zamysłu przy konstrukcji świata. Był zafascynowany tym, że świat jest zrozumiały i wierzył w prostotę i harmonię praw Natury. Ta głęboka wiara była warunkiem wstępnym myślenia Einsteina. Wstając każdego dnia rano myślał o świecie i poświęcał się tradycyjnemu hebrajskiemu poszukiwaniu głównego prawa rządzącym światem.

Einstein pytał także „czy Bóg miał wybór i czy mógł stworzyć świat w inny sposób”?Dzisiaj to pytania prowadzi do dyskusji o zasadach antropicznych w tzw. multiwszechświecie i dopasowaniu parametrów naszego Wszechświata w kontekście kosmologicznej inflacji, zjawiska ciemnej energii oraz ostatnio odkrytego bozonu Higgsa. Podejście Einsteina w którym zadaje się najbardziej podstawowe pytania dotyczące Wszechświata jest bardzo efektywne przy naszych rozważaniach dotyczących jednolitej teorii oddziaływań fundamentalnych, dodatkowych wymiarów przestrzeni czy też lustrzanych cząstek supersymetrycznych.

TERMINY WYKŁADÓW:

POSZUKIWANIE  SUPERNOWYCH - 14 marca 2016 (poniedziałek), g. 17.00 (Aula WMF US, ul. Wielkopolska 15)

BÓG NIE GRA W KOŚCI - DIALOG EINSTEINA Z BOGIEM - 11 kwietnia 2016 (poniedziałek), g. 17.00 (Aula WMF US, ul. Wielkopolska 15)