Dzień Mózgu 2016

Mózg ludzki składa się z 100 000 000 000 komórek nerwowych, nic zatem dziwnego, że to najbardziej tajemniczy narząd naszego organizmu. Mimo wielu lat zaawansowanych badań nad tym organem, nadal wiemy o nim stosunkowo niewiele. Kwestie związane z funkcjonowaniem tego najbardziej tajemniczego ludzkiego organu zostaną po raz kolejny podjęte podczas Dnia Mózgu, organizowanego 9 kwietnia, w tym roku pod hasłem Mózg pod presją współczesności.

Dzień Mózgu organizowany jest wspólnie przez: Instytut Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego, Klinikę i Katedrę Psychiatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Okręgową Izbę Lekarską w Szczecinie, Oddział Szczeciński Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Oddział Szczeciński Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Wiedzy o Chorobach Otępiennych Cogito oraz Koło Naukowe Psychologów EGO.

Dzień Mózgu to coroczne wykłady otwarte podejmujące tematykę związaną z funkcjonowaniem tego organu w interdyscyplinarnej perspektywie − zarówno z medycznego: neurologicznego i psychiatrycznego punktu widzenia oraz biorąc pod uwagę aspekty humanistyczne. Wśród tegorocznych wystąpień pojawią się m.in. następujące kwestie: odpowiedzialność za przestępstwa, nastoletnie rodzicielstwo z perspektywy neuropsychologicznej, mózg za kierownicą, neurofizjologiczne różnice płci, czy osobowość władzy.

W ramach tegorocznego Dnia Mózgu odbędzie się również Dyskusja Okrągłego Stołu pt. Między złem a empatią, moderowana przez prof. Przemysława Nowackiego, w której udział wezmą:  prof. Mariola Bidzan, prof. Leszek Bidzan, prof. Janusz Heitzman, prof. Jolanta Miluska, dr hab. Justyna Pełka-Wysiecka, prof. Andrzej Potemkowski, prof. Danuta Religa, prof. Jerzy Samochowiec oraz prof. Jerzy Vetulani.