Najlepsi naukowcy roku. Zachodniopomorskie Noble wręczone

5 czerwca odbyła się już po raz szesnasty uroczystość wręczenia nagród w konkursie Zachodniopomorskie Noble, organizowanym przez Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki.

Celem przedsięwzięcia jest promocja najwybitniejszych osiągnięć naukowych dokonywanych przez naukowców województwa zachodniopomorskiego. W gronie laureatów znalazło się pięciu przedstawicieli Uniwersytetu Szczecińskiego: dr Adam Balcerzak z Instytutu Fizyki Wydziału Matematyczno-Fizycznego, dr Dorota Skała z Katedry Finansów Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania oraz zespół w składzie: prof. Andrzej Witkowski, mgr Chunlian Li, mgr Przemysław Dąbek z Zakładu Paleooceanologii Wydziału Nauk o Ziemi.

Zachodniopomorski Nobel to prestiżowa nagroda przyznawana naukowcom w ośmiu dyscyplinach naukowych: humanistycznych, medycznych, ekonomicznych, podstawowych, technicznych, rolniczych, o morzu i od 2008 roku – artystycznych. Kandydaci do nagrody są zgłaszani przez rektorów zachodniopomorskich uczelni oraz przez Członków Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki. Celem konkursu jest wyłonienie najważniejszych osiągnięć naukowych dokonywanych przez naukowców województwa zachodniopomorskiego. Podstawowym kryterium w konkursie są publikacje w czasopismach z tzw. Listy filadelfisjkiej.

W dziedzinie nauk podstawowych laureatem został dr Adam Balcerzak, który prowadzi badania dotyczące kosmologii i grawitacji, nagrodę otrzymał za teoretyczne prace obliczeniowe opisujące osobliwości w kosmologii.

Dr Dorota Skała dostała nagrodę w dziedzinie ekonomii za pracę pt. "Saving on a Rainy Day? Income Smoothing and Procyclicality of Loan - Loss Provisions in Central European Banks, International Finance", dotyczącą polityki banków.

Natomiast w dziedzinie nauk o morzu wyróżniono prof. Andrzeja Witkowskiego, mgr Chunlian Li oraz mgra Przemysława Dąbka, za badania nad morskimi mikroorganizmami - okrzemkami bentosowymi, w tym przede wszystkim odkrycie nowych gatunków i twórczy wkład w filogenezę molekularną i systematykę morskich okrzemek.

W tym roku nagrody przyznane zostały w następujących kategoriach: nauk podstawowych, technicznych, rolniczych, medycznych oraz w dziedzinie ekonomii i nauk o morzu. Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślali, iż wyróżnili naukowców, którzy dokonali  osiągnięć światowej klasy.