Norweski pisarz odwiedzi US

Katedra Filologii Skandynawskiej US zaprasza na spotkanie z jednym z najpopularniejszych i najbardziej uznanych współczesnych norweskich pisarzy - Dagiem Solstadem, które odbędzie się już 12 października.

Dag Solstad (ur. 1941 w Sandefjord) jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy norweskich. Zadebiutował w wieku 24 lat, wydając zbiór nowel pt. Spirale, a uznanie zyskał powieścią Patynozielone!, napisaną, jak sugeruje sam autor, pod wpływem twórczości Witolda Gombrowicza. Jego twórczość to przede wszystkim tematyka egzystencjalna oraz społeczno-polityczna, inspiracje odnajduje w teatrze absurdu, grotesce, twórczości Ibsena oraz literaturze irlandzkiej i francuskiej. Jest laureatem m.in. Nagrody Norweskich Krytyków (1992) oraz nominowany był do The Independent Foreign Prize (2009).

Spotkanie odbędzie się w środę, 12 października, w Bibliotece Międzywydziałowej US, w sali konferencyjnej, przy al. Piastów 40b, w godzinach 11.00-13.00. Rozmowę z autorem poprowadzi prof. Harald Nilsen, kierownik Katedry Skandynawistyki US. W ramach spotkania odbędzie się również prezentacja słynnej książki, przetłumaczonej na język polski w 2010 roku, pt. Noc profesora Andersena.

Spotkanie będzie prowadzone w języku norweskim. Dziennikarze w kontakcie z pisarzem, liczyć będą mogli na wsparcie tłumaczki - mgr Ewy Jarvoll-Nilsen. W rozmowie z pisarzem udział wezmą studenci kierunku skandynawistyka - studia norweskie, realizowanego na US, oraz pracownicy Katedry Skandynawistyki.

Serdecznie zapraszamy. Spotkanie ma charakter otwarty.