Odszedł Profesor Andrzej Tomczak

Z wielkim żalem informujemy o śmierci Profesora Andrzeja Tomczaka - Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Szczecińskiego.

Prof. dr hab. Andrzej Tomczak urodził się 12 września 1922 r. w Biesiekierzu w woj. łódzkim. W czasie okupacji, dzieląc losy swego pokolenia, zdawał praktyczny egzamin z patriotyzmu. Będąc wnukiem twórcy polskiej filozofii uniwersyteckiej Kazimierza Twardowskiego i bratankiem niezłomnego biskupa Kazimierza Tomczaka nie mógł pozostać obojętny wobec wyzwania historii i w 1941 r. znalazł się w ZWZ-AK. Równolegle był nauczycielem na tajnych kompletach.

Po wojnie ukończył studia w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1950 r., już po doktoracie, objęty represjami politycznymi został wydalony z uczelni. Schronienie znalazł w łódzkim archiwum. Wrócił do UMK w 1957 r. Już najbliższa dekada pokazała jak ważna to była decyzja dla polskiej archiwistyki. Po habilitacji w 1964 r. Andrzej Tomczak objął Zakład Archiwistyki, tworząc w Toruniu unikalne w naszym kraju centrum archiwistyki, mające szerokie kontakty z nauką europejską. Dzięki temu Toruń przez wiele lat był jedynym w Polsce ośrodkiem posiadającym w tym zakresie pełne prawa akademickie. Kierując nim Andrzej Tomczak w latach 1974 i 1981 uzyskał kolejno profesurę nadzwyczajną i zwyczajną.

W liczącym ok. 400 pozycji dorobku naukowym szczególne miejsce zajmują fundamentalny, Zarys dziejów archiwów polskich, studia nad dziejami kartografii i geografii historycznej oraz prace źródłoznawcze i edycje źródeł. Jako wybitny badacz epoki nowożytnej był zapraszany przez Jana Pawła II do udziału w elitarnych seminariach Nauka-religia-dzieje, które odbywały się w latach 1980-2003 w Castel Gandolfo.

Mając ogromny autorytet Profesor uczestniczył w pracach Rady Archiwalnej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, redakcji pisma „Archeion”, Rady Naukowej Instytutu Historii i Instytutu Historii Nauki PAN. Należał do współtwórców Światowego Związku Żołnierzy AK i wszedł w skład Rady Fundacji „Archiwum Pomorskie AK”. Jest odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Jest członkiem PAU..

Od pół wieku prof. Andrzej Tomczak jest związany ze Szczecinem. Jego doradztwo metodyczne i recenzje ważniejszych publikacji z zakresu archiwistyki, kartografii i historiografii dały podstawy dla rozwoju tych dziedzin, dzisiaj tak silnie obecnych w Uniwersytecie Szczecińskim. Uczniami Profesora są m.in. śp. prof. Mieczysław Stelmach i były rektor US prof. Zdzisław Chmielewski.

Rodzinie, najbliższym oraz współpracownikom składamy wyrazy najgłębszego współczucia.