Idee dla Europy - "Na szczęście jesteśmy zjednoczeni"

Uniwersytet Szczeciński, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja Konrada Adenauera serdecznie zapraszają na polsko-niemiecką dyskusję Idee dla Europy oraz prezentację książki dr. Hansa-Gerta Pötteringa „Na szczęście jesteśmy zjednoczeni. Moja europejska droga”.

Dziś, kiedy Unia Europejska wpisana jest w naszą codzienność, jej instytucje decydują w dużym stopniu o naszej politycznej. Oceniamy jej działanie często poprzez pryzmat bieżących wydarzeń. Często też brakuje czasu na zdystansowaną refleksję o korzeniach i wartościach, które przyświecały politykom ponad pół wieku temu, kiedy w powojennej, leżącej w gruzach, Europie dążyli do pojednania, porozumienia i zacieśnienia współpracy między narodami i państwami.

Właśnie te wartości sprawiły, że dr Hans-Gert Pottering, b. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, polityk zasiadający w PE od pierwszych wyborów w 1979 r. przez kolejne 35 lat, piastujący obecnie funkcję Przewodniczącego Fundacji Konrada Adenauera, poświęcił się polityce opartej na fundamencie propagowania uniwersalnych wartości, gdzie stosunki między Polską i Niemcami zajęły jedno z centralnych miejsc.

Swoją misję opisał w publikacji wydanej w Polsce przez wydawnictwo Akcent „Na szczęście jesteśmy zjednoczeni. Moja europejska droga". Jak podkreślił w przedmowie b. premier i b. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek: „daje ona wyjątkowe, bo oparte na osobistym doświadczeniu i refleksjach naocznego jej uczestnika, świadectwo tego jak (...) rodziła się i ewoluowała wspólnota europejska, którą dziś budujemy także i my, Polacy.

(...) Jest ona też wartościowym kompendium spostrzeżeń i głębokich refleksji nad historią, polityką, naturą ludzką, osobistymi wyborami, przyjaźniami."

Uniwersytet Szczeciński, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja Konrada Adenauera serdecznie zapraszają na polsko-niemiecką dyskusję Idee dla Europy oraz prezentację książki dr. Hansa-Gerta Pótteringa „Na szczęście jesteśmy zjednoczeni. Moja europejska droga".

8 marca 2017, godz. 11.30 - 13.00

Sala obrad Rady Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego (nr 194)
ul. Krakowska 71-79

godz.11.30 Powitanie JM Prof. dr hab. Edward Włodarczyk Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego
godz. 11.40 Słowo do Studentów Paul Ziemiak Przewodniczący „Junge Union"
godz. 11.45 Keynote Prof. dr hab. Marek Żurek Instytut Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego
godz. 12.00 „Moja europejska droga" Cornelius Ochmann Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w rozmowie z dr Hansem-Gertem P8tteringiem b. Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, Przewodniczącym Fundacji Konrada Adenauera godz.
12.30 Dyskusja godz.13.00 Poczęstunek Podpisywanie książki

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne na język polski i niemiecki.