The Twentieth Colloquiumfest

Zapraszamy na konferencję, która odbędzie się w dniach 19-22 maja 2017r. na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

The Twentieth Colloquiumfestjest dwudziestym spotkaniem w cyklu małych konferencji rozpoczętym na Uniwersytecie Saskatchewan (Kanada)  i organizowanych w instytucjach takich jak: IHP Paris (Francja), CUNY Graduate Center New York (USA), Bogazici University Istanbul (Turcja), University of Valladolid (Hiszpania) oraz University of Heidelberg (Niemcy).

W trakcie bieżącego spotkania 16-tu zaproszonych  gości z Polski, Niemiec i USA zaprezentuje najnowsze wyniki z następujących dziedzin: algebry rzeczywistej i rzeczywistej geometrii algebraicznej, teorii waluacji, teorii modeli ciał z waluacją, arytmetycznej geometrii algebraicznej i dziedzin pokrewnych.

Informacje na stronie http://www.math.us.edu.pl/fvk/CF20.htm

----------

Friday to Monday, May 19-22, 2017 at the Department of Mathematics and Physics of the Szczecin University

The Twentieth Colloquiumfest is the 20th meeting within a series of small conferences that originated at the University of Saskatchewan (Canada) and have been organized at locations such as IHP Paris (France), CUNY Graduate Center New York (USA), Bogazici University

Istanbul (Turkey), University of Valladolid (Spain), University of Heidelberg (Germany).

At the Twentieth Colloquiumfest, 16 invited speakers from Poland, Germany and the USA will present new developments from the following areas: real algebra and real algebraic geometry, valuation theory, model theory of valued fields, arithmetic algebraic geometry, and related areas.

In the framework of this meeting, a Colloquium of the Institute of Mathematics will be presented by Bernd Sturmfels, Director of the Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences, Leipzig (Germany).

For more information, see http://www.math.us.edu.pl/fvk/CF20.htm