Komisarz UE Elżbieta Bieńkowska z wizytą na US

W ramach II Ogólnopolskiego Kongresu Europeistyki, który odbędzie się w dniach 26-28 września w Instytucie Politologii i Europeistyki Wydziału Humanistycznego US, po raz pierwszy w naszym województwie będzie miał miejsce Dialog Obywatelski, którego tematem przewodnim będzie  "Przyszłość Unii Europejskiej: bezpieczniejsza Polska, bezpieczniejsza Europa, bezpieczniejsi obywatele". W spotkaniu udział weźmie Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw - Elżbieta Bieńkowska.

Dialogi Obywatelskie Komisji Europejskiej odbywają się od 2012 roku - w Polsce będzie to kolejne wydarzenie tego formatu. W 2015 roku wiele emocji wzbudziła debata o Transatlantyckim Partnerstwie w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), podczas której Komisarz ds. Handlu, Cecilia Malmström, odpowiadała na pytania i wątpliwości dotyczące tego porozumienia. Spotkanie zgromadziło zarówno zwolenników, jak i przeciwników TTIP, a wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością w mediach społecznościowych.

Dialog Obywatelski, który w ramach II Ogólnopolskiego Kongresu Europeistyki odbędzie się w Szczecinie, zaplanowany jest na czwartek, 28 września, na godzinę 9.45. Spotkanie otworzy Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz. Udział w debacie z Komisarz Bieńkowską będzie okazją, aby lepiej poznać i przedyskutować kwestie związane z: badaniami nad technologiami w zakresie obronności, Wspólną Polityką Bezpieczeństwa i Obrony UE, czy też Europejską Strategią Globalną.

W Dialogu mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które zarejestrują się poprzez wysłanie maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , w którym podadzą swoje imię i nazwisko (ewentualnie afiliacja), w terminie do 22 września. Ilość miejsc jest ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń). Do wejścia na salę Dialogu konieczne będzie okazanie dowodu tożsamości.

Dziennikarzy zainteresowanych udziałem w Dialogu Obywatelskim obowiązują akredytacje prasowe. Aby uzyskać akredytację należy do 26 września do godz. 12.00 przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. następujące dane: imię, nazwisko, adres e-mailowy, nazwę reprezentowanej redakcji.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 28 września, na Wydziale Humanistycznym US, przy ul. Krakowskiej 71-79, w sali nr 155, w godzinach 9.45-11.15.

Elżbieta Bieńkowska w Komisji Europejskiej zajmuje się rynkiem wewnętrznym, przemysłem i przedsiębiorczością. W latach 2013-2014 pełniła funkcje wiceprezes Rady Ministrów RP oraz minister infrastruktury i rozwoju. Wcześniej, od listopada 2007 r., była Ministrem Rozwoju Regionalnego, a w latach 2011–2014 także Senatorem RP.