Szczecin Humanistyczny i Legia Akademicka

Dziekan Wydziału Humanistycznego, prof. Urszula Chęcińska, zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu wykładów otwartych pn. Szczecin Humanistyczny. Wykład pt. Współczesne przywództwo w kompleksowym środowisku bezpieczeństwa, już w najbliższy czwartek, 22 marca, wygłosi gen. dywizji Rajmund Tomasz Andrzejczak, dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Generał Andrzejczak jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, Akademii Obrony Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie i Królewskiej Akademii Obrony w Londynie. Za służbę w polskich Kontyngentach Wojskowych został odznaczony Orderem Krzyża Wojskowego II klasy- Krzyż Komandorski,  „Gwiazdą Iraku”, „Gwiazdą Afganistanu”, medalami „Siły Zbrojne w służbie Ojczyzny” oraz „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Tytuł wykładu wiąże się bezpośrednio z organizacją Legii Akademickiej na Wydziale Humanistycznym. Po wykładzie odbędzie się uroczyste wręczenie zaświadczeń słuchaczom szkolenia teoretycznego prowadzonego w ramach programu pilotażowego Legii Akademickiej wprowadzonego przez MON i MNiSW.

Celem cyklu wykładów Szczecina Humanistycznego jest szerokie upowszechnianie treści humanistycznych, propagowanie kultury humanistycznej, krzewienie idei studium humanitatis, prezentacja humanistycznych intencji edukacji - w duchu tolerancji, ku wielokulturowemu dialogowi i ochronie humanitas.

Honorowy patronat nad cyklem wykładów Szczecin Humanistyczny objął Prezydent Miasta Piotr Krzystek.

Wykład odbędzie się 22 marca o godzinie 12.00, na Wydziale Humanistycznym US, przy ul. Krakowskiej 71-79, w sali 155.

BIOGRAM
Generał Andrzejczak służbę wojskową rozpoczął w 2 pułku piechoty w Giżycku, gdzie objął pierwsze stanowisko służbowe dowódcy plutonu. W latach 1993-1996 dowodził kompanią czołgów w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W latach 1996-1998 pełnił służbę w sekcjach rozpoznania i operacyjnej w 4 Suwalskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej. W latach 1998-1999 służył na stanowisku Szefa Sztabu, a 2001-2003 Zastępcy Dowódcy Polsko-Litewskiego Batalionu Sił Pokojowych (LITPOLBAT). W latach 2003-2005 dowodził 1 batalionem pancernym Ułanów Krechowieckich w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W latach 2003-2006 służył jako Zastępca Szefa Oddziału Operacyjnego G-3 Dowództwa Wojsk Lądowych. Przez kolejne 4 lata był: Szefem Oddziału Operacyjnego w Iraku i Dowódcą Polskich Sił Zadaniowych/PKW IV i V zmiany w Afganistanie. Między misjami w latach 2008-2010 służył jako Zastępca Dowódcy 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Lata 2010-2012 to służba w 2 Korpusie Zmechanizowanym w Krakowie na stanowisku Asystenta Szefa Sztabu Korpusu. W 2011 r. odebrał nominację na stopień generała brygady, a w 2012 r. objął dowodzenie 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu. Od 8 grudnia 2014 r. pełnił obowiązki Zastępcy Dowódcy – Szefa Sztabu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, a od 2 maja 2016 roku został wyznaczony na Dowódcę 12 Dywizji. Dnia 15 sierpnia 2016 r. otrzymał nominację na generała dywizji.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.