Równa Firma i Menadżer Roku - społeczna odpowiedzialność w województwie zachodniopomorskim

Polskie przedsiębiorstwa stają się coraz bardziej odpowiedzialne społecznie. Z roku na rok rośnie liczba firm zaangażowanych w działania CSR. Już po raz szósty pracownicy i studenci Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego poszukują firm z województwa zachodniopomorskiego, które zwiększają wydatki na cele społeczne, kształtując przy okazji swój wizerunek w opinii publicznej. Tym razem postanowiono również przyjrzeć się staraniom oraz sukcesom menedżerów firm z regionu, ponieważ to właśnie oni podejmują decyzje o działaniach firm.

- Na rynku, w którym coraz trudniej o lojalnego i zaangażowanego pracownika, przedsiębiorstwa sięgają po różne narzędzia pozwalające przyciągnąć do firmy i związać z nią kandydatów na określone stanowiska. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest właśnie takim narzędziem – odpowiada dr Katarzyna Kazojć z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. - Społeczna odpowiedzialność to racjonalne zarządzanie przedsiębiorstwem i majątkiem z przestrzeganiem praw i etyki, w taki sposób, aby zarówno pracownik, jak i społeczność lokalna zauważali, że firma o nich dba – dodaje. Plebiscyt ma na celu ocenę firm pod kątem aktywności społecznej, dbałości o pracowników, a także zaangażowania w edukację i rozwój otoczenia. Celem „Równej Firmy” jest nagrodzenie przedsiębiorstw, które starają się zachować równowagę pomiędzy rentownością firmy a działaniami wspierającymi region, w którym funkcjonują.

Wielkość firmy nie ma znaczenia

Społeczna odpowiedzialność nie jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla dużych firm. Bez względu na wielkość każde przedsiębiorstwo ma możliwość działać zgodnie z koncepcją CSR. Poprzednie edycje Plebiscytu są tego przykładem – zostały w nich wyróżniane również mikro firmy z różnych sektorów. Laureat tegorocznej edycji poza statuetką oraz dyplomem zdobędzie również uznanie wśród osób oraz organizacji uczestniczących w uroczystej Gali Plebiscytu.

Menedżer roku – kto może nim zostać?

- Chcemy nagrodzić osoby na stanowiskach odpowiedzialnych za rozwój przedsiębiorstw z województwa zachodniopomorskiego, za ich działania godne naśladowania, prace z pasją i zaangażowaniem  – tłumaczy dr Katarzyna Kazojć. Menedżerem Roku może zostać każdy, kto aktywnie i skutecznie działa w biznesie wykazując przy tym swój wysoki potencjał menedżerski. W tym Plebiscycie zasady różnią się od zasad Plebiscytu Równa Firma. To Kapituła wskazuje menedżerów zasługujących na wyróżnienie. Wśród nominowanych do wyróżnienia menedżerów znaleźli się m.in. Daria Nowak - Marketing Manager i Specjalista ds. PR w C.H. Nowy Turzyn, Piotr Krupacz - Dyrektor Regionu Optima Logistic Group, Agnieszka Beyger - Technical Manager w firmie Cargotec, Krzysztof Kowalski - praktyk biznesu i szkoleniowiec w firmie LSJ HR Group oraz Sebastian Muliński - COO i założyciel IAI S.A.

Wspierają nas

Te uczelniane inicjatywy zyskały poparcie pośród wielu cenionych instytucji oraz organizacji w regionie. Plebiscyt wspiera m.in. Polska Fundacja Przedsiębiorczości, Północna Izba Gospodarcza, Fundacja Rozwoju Zawodowego Talent&Kariera, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Oba wydarzenia otrzymały również Patronat Honorowy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Mecenat Miasta Szczecin. Gościem gali wręczenia wyróżnień będzie Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin, Michał Przepiera.

O Plebiscycie „Równa Firma”

Jest to wydarzenie organizowane po raz szósty przez studentów US, które ma na celu nagrodzenie społecznie odpowiedzialnych firm z województwa zachodniopomorskiego. Organizatorem plebiscytu jest dr Katarzyna Kazojć wraz z członkami Koła naukowego Biznes-Innowacje-Networking działającego na WNEiZ Uniwersytetu Szczecińskiego. Zgłoszone przez studentów, współpracowników czy też właścicieli firmy oceniane są przez kilkudziesięcioosobową Kapitułę podczas tajnego posiedzenia. W tegorocznej edycji udział wzięły firmy takie jak: Fosfan S.A., Pixel Legend, EPEE Polska Sp. z o.o, Asprod, IAI S.A., Calbud, NC&DC. W skład Kapituły Plebiscytu wchodzą przedstawiciele zaproszonych do Kapituły mediów, władz lokalnych, organizacji aktywnie działających w regionie oraz organizacji patronujących wydarzeniu. Gwarantuje to obiektywność ocen. Kapituła podczas posiedzenia wykorzystuje dostępne w danym okresie informacje prasowe, internetowe oraz materiały własne przedsiębiorstw prezentowane w mediach lub przekazane organizatorom przez zgłoszone firmy. Udział w plebiscycie jest całkowicie dobrowolny i bezpłatny, a regulamin wydarzenia dostępny jest na stronie: www.wneiz.pl/plebiscyt.

O Plebiscycie Menedżer Roku

Organizatorem plebiscytu pod nazwą „Menedżer Roku” również jest dr Katarzyna Kazojć wraz z członkami Koła Naukowego Biznes, Innowacje, Networking, funkcjonującego na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest to pierwsza edycja Plebiscytu. W konkursie biorą udział osoby na stanowiskach odpowiedzialnych za rozwój biznesowy, które zostaną zgłoszone do Plebiscytu oraz potwierdzą chęć udziału w nim. Zgłoszeń menadżerów dokonują członkowie Kapituły Plebiscytu, wypełniając i przekazując formularz zgłoszenia organizatorom. W Kapitule zasiadają osoby zaproszone przez inicjatorów konkursu, reprezentujące środowisko biznesowe różnych sektorów gospodarki. Wśród nich m.in. Dyrektor Zarządzająca LSJ HR Group - Katarzyna Opiekulska, Dyrektor Regionu Impel Facility Services - Krzysztof Proszowski oraz Dyrektor Handlowo-Administracyjny Grupy Polmotor - Konrad Kijak oraz Partner Zarządzający w Zarzecki Lasota i Wspólnicy - prof. Dariusz Zarzecki. Pełny regulamin „Menedżera Roku” znajduje się na stronie: http://www.wneiz.pl/plebiscyt-regulamin