Międzynarodowa Konferencja: Rozliczenie z przeszłością w roku 2018. Pomniki II wojny światowej w Europie środkowo-wschodniej

Internationale Konferenz: Vergangenheitsbewältigung in Jahr 2018. Denkmäler des Zweiten Weltkriegs in Ostmitteleuropa

Ustawa  z  2016  r.  o  zakazie  komunistycznej  i  innej  totalitarnej  propagandy  prowadziła  do  nowej  fali  rozliczeń  z  przeszłością,  w  której środku  znajdują się  od  jesieni  2017  r.  pomniki  zwycięstwa  nad  reżimem  nazistowskim  w  II  wojnie  światowej.  W  przeciwieństwie  do  takich uproszczeń,  które  można  często  zauważyć w  debatach  publicznych,  pomniki  te  tworzą  heterogeniczną  grupę miejsc  pamięci.  Niektóre powstały  bezpośrednio  po  zakończeniu  wojny,  inne  dopiero  w  późniejszych  latach.  a  czasami  zostały  modyfikowane  przez  dziesięciolecia. Niektóre  z  nich  to  pomniki  sławy  i  zwycięstwa  Armii  Czerwonej,  inne  wyrażały  "wdzięczność"  polskiego  społeczeństwa  lub  reprezentowały polsko-radzieckie  braterstwo  broni.  Aby  wprowadzić  rzeczowość  do  obecnej  dyskusji  odbędzie  się międzynarodowa  konferencja  publiczna  na  Uniwersytecie  Szczecińskim  w  dn.  18  maja  2018  r.,  której  celem  jest  porównawcza  analiza  traktowania  pomników  II  wojny  światowej  w  Europie  Środkowo-Wschodniej.  W  tym  związku  dyskutowana  będzie  sytuacja  w  Niemczech,  krajów  nadbałtyckich,  w  Czechach  oraz  na  Ukrainie,  gdzie  sprawa  pomników  radzieckich  ma  szczególne  znaczenie  polityczne.

18.05.2018, g. 10.00-17.30

10.00-10.15
Otwarcie konferencji, powitanie i wprowadzenie do tematu
Eröffnung der Konferenz, Begrüßung und Einführung in das Thema