Zmarł doc. dr Karol Koczy

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 12 lutego 2015 roku zmarł doc. dr Karol Koczy, wieloletni pracownik Uniwersytetu Szczecińskiego, nestor szczecińskiej germanistyki.

Szanowany naukowiec i nauczyciel akademicki, wybitny germanista, doskonały tłumacz, znakomity znawca języka i kultury niemieckiej, przez lata z oddaniem dbający o dobre polsko-niemieckie relacje. Wyróżniony Krzyżem Zasługi na Wstędze, Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Jako twórca powojennej germanistyki w Szczecinie został pierwszym kierownikiem Zakładu Filologii Germańskiej, powołanego w 1983 roku w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej, tworząc zręby kierunku uniwersyteckiego, utworzonego dwa lata później wraz z powstaniem Uniwersytetu Szczecińskiego. W późniejszych latach dyrektor Katedry Filologii Germańskiej, a następnie Instytutu Germanistyki US.

Odszedł od nas wybitny naukowy autorytet i nauczyciel kilku pokoleń studentów, człowiek szlachetny i życzliwy, pełen skromności, pokory i pogody ducha, szanowany przez społeczność akademicką oraz naukową w Polsce i zagranicą, podziwiany i ceniony przez środowisko studenckie oraz współpracowników.

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy najgłębszego współczucia.

Rektor, Senat oraz społeczność akademicka Uniwersytetu Szczecińskiego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 19 lutego 2015 roku w Szczecinie, o godzinie 14.30.