Dzień Kognitywistyki 2015

Koło Naukowe Kognitywistyki US Kognikacja zaprasza na Dzień Kognitywistyki 2015, który odbędzie się w najbliższy piątek, 20 marca. Tematem spotkania będą iluzje oraz zjawiska im pokrewne: urojenia, halucynacje i konfabulacje.

Program Dnia Kognitywistyki obejmuje dwa wydarzenia: interaktywną wystawę instalacji wywołujących iluzje, otwartą w godz. od 13.30 do 16.30 oraz dyskusję panelową O iluzjach, która rozpocznie się o godz. 17.00.

- Badaniem iluzji zajmuje się wiele nauk – wyjaśniają studenci z Koła Naukowego Kognikacja. – Są one przedmiotem dociekań filozoficznych, psychologicznych, neurobiologicznych i psychiatrycznych, eksperymentują z nimi artyści, wykorzystują je twórcy reklam. Dlatego rozważania na temat iluzji warto prowadzić na gruncie kognitywistyki: interdyscyplinarnej nauki o poznawczej i komunikacyjnej aktywności umysłu.

Instalacje prezentowane na wystawie zostały wykonane przez studentów z Koła Naukowego Kognikacja. Twórcy instalacji będą wyjaśniać, dlaczego skonstruowane przez nich bodźce wywołują w nas iluzje. Powiedzą też, dlaczego podatność na tego typu złudzenia nie przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu. Wystawa będzie dobrym przygotowaniem do dyskusji panelowej, podczas której zjawisko iluzji zostanie omówione z czterech punktów widzenia: filozofii, kognitywistyki, psychiatrii oraz teorii reklamy.

W dyskusji wezmę udział: dr Leszek Gracz z Katedry Marketingu Usług Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. n. med. Justyna Pełka-Wysiecka z Kliniki Psychiatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, dr Adriana Schetz z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego, dr Katarzyna Szymańska, autorka rozprawy doktorskiej o iluzjach, oraz prof. dr hab. Renata Ziemińska z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Koło Naukowe Kognitywistyki US Kognikacja działa przy Wydziale Humanistycznym US od 2014 roku. Jego członkami są studentki i studenci kognitywistyki komunikacji. Współorganizatorami Dnia Kognitywistyki są Wydział Humanistyczny US oraz Trafostacja Sztuki w Szczecinie.

Dzień Kognitywistyki 2015 zorganizowany będzie w piątek 20 marca w Trafostacji Sztuki przy ul. Świętego Ducha 4 w Szczecinie.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Więcej informacji: www.kognikacja.pl.