Dzień Mózgu

Mózg ludzki składa się z 100 000 000 000 komórek nerwowych, nic zatem dziwnego, że to najbardziej tajemniczy narząd naszego organizmu. Mimo wielu lat zaawansowanych badań nad tym organem, nadal wiemy o nim stosunkowo niewiele.

Organ ważący około 1,35 kg, nieco większy od naszej pięści, jest centrum zarządzania naszym ciałem, a zapamiętywanie najdrobniejszych szczegółów, podejmowanie życiowych decyzji, odbiór wszelkich bodźców, czy najmniejsze ruchy naszych mięśni – to tylko nieliczne jego funkcje.

Kwestie związane z funkcjonowaniem tego najbardziej tajemniczego ludzkiego organu zostaną po raz kolejny podjęte podczas Dnia Mózgu, organizowanego 11 kwietnia, pod hasłem Mózg pod presją współczesności, wspólnie przez: Instytut Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego, Klinikę i Katedrę Psychiatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Okręgową Izbę Lekarską w Szczecinie, Oddział Szczeciński Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Oddział Szczeciński Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Wiedzy o Chorobach Otępiennych Cogito oraz Koło Naukowe Psychologów EGO.

Dzień Mózgu to coroczne wykłady otwarte podejmujące tematykę związaną z funkcjonowaniem tego organu w interdyscyplinarnej perspektywie − zarówno z medycznego: neurologicznego i psychiatrycznego punktu widzenia oraz biorąc pod uwagę aspekty humanistyczne. Wśród tegorocznych wystąpień pojawią się m.in. następujące kwestie: błąd jako błogosławieństwo mózgu; satelity depresji: wypalenie, zmęczenie, chroniczny brak sensu oraz fibromialgia; efekty możliwe do uzyskania w neuropsychoanalizie; ćwiczenia dla mózgu potrzebującego pomocy.

W ramach tegorocznego Dnia Mózgu odbędzie się również Dyskusja Okrągłego Stołu nt. Mózg w zmieniających się czasach, moderowana przez prof. dra hab. Przemysława Nowackiego, w której udział wezmą: prof. Tadeusz Parnowski, prof. Hanna Karakuła-Juchnowicz, prof. Alina Borkowska, prof. Maria Pąchalska, prof. Jerzy Samochowiec, prof. Maciej Witek, dr hab. Jolanta Kucharska-Mazur, dr hab. Andrzej Potemkowski oraz dr Sławomir Murawiec.

W załączniku znajdą Państwo szczegółowy program wydarzenia.

Załączniki:
Pobierz plik (Zaproszenie Dzień Mózgu 2015.doc)Zaproszenie Dzień Mózgu 2015.doc[ ]309 Kb