Sukces koszykarek US

Stałym punktem w kalendarzu sportowym KU AZS Uniwersytetu Szczecińskiego są Akademickie Mistrzostwa Polski w koszykówce kobiet. Od kilku lat zawodniczki US uczestniczą w tych rozgrywkach regularnie, zdobywając zazwyczaj także Akademickie Mistrzostwo Województwa Zachodniopomorskiego.

Nie inaczej było w tym roku − po wygraniu zmagań na poziomie środowiskowym, reprezentacja naszej uczelni udała się do Poznania na półfinał A AMP (7-10.05.2015). Silna obsada w naszej strefie, z drużynami z Wielkopolski i Trójmiasta na czele sprawiła, że celem postawionym przed zespołem US był awans do najlepszej piątki turnieju, dający przepustkę do finału AMP. Dwa lata z rzędu nasze zawodniczki rywalizowały w najlepszej szesnastce w kraju, więc drużyna była nastawiona na dokonanie tej sztuki także w bieżącym roku akademickim. Koszykarki US zawody w Poznaniu zakończyły na drugim miejscu!

- Pierwszy dzień rywalizacji grupowej skojarzył US z przeciwniczkami z Politechniki Poznańskiej i AWFiS Gdańsk. Pierwszy mecz z PP zakończył się pewnym zwycięstwem 57:34, jednak rywalki z Trójmiasta okazały się tego dnia lepsze, wygrywając 63:53, głównie dzięki świetnej skuteczności rzutów z dystansu. Sobotnie starcie z UMK Toruń było w tej sytuacji meczem o wszystko, bowiem zwycięzca miał zagwarantowane drugie miejsce w grupie, premiowane awansem do fazy play-off. Szczecin wygrał pewnie 57:38, ale na radość nie było zbyt wiele czasu, bowiem niedługo po zakończeniu ostatniego meczu grupowego trzeba było rozegrać pojedynek ćwierćfinałowy, którego stawką było zajęcie miejsca dającego awans do upragnionych finałów. Wypoczęty zespół UTP Bydgoszcz nie zdołał jednak złamać charakteru i determinacji zawodniczek Uniwersytetu Szczecińskiego, które dzięki zwycięstwu 35:31 mogły świętować awans do grona zespołów walczących o miejsca 1-4. Niedzielne granie decydowało o końcowej kolejności w turnieju i jednocześnie o rozstawieniu w losowaniu grup finałów AMP. Dlatego mimo wielu drobnych kontuzji koszykarki US raz jeszcze stanęły na wysokości zadania, pokonując w półfinale Uniwersytet Gdański 53:49. Finałowy pojedynek z UAM Poznań, faworytem turnieju, zakończył się po myśli Poznanianek, które wygrały 38:30, a Uniwersytet Szczeciński ostatecznie zakończył zawody na drugim miejscu – wspomina trener, Marcin Szewczyk.

Cel został osiągnięty, zawodniczki US awansowały do finału AMP w koszykówce kobiet, który odbędzie się w dniach 22-25.05.2015 w Warszawie. Zakończenie poznańskiego turnieju na drugim miejscu to dodatkowy powód do sportowej radości, a także korzystna pozycja w losowaniu grup finałowych.

W skład drużyny US weszły: Justyna Maruszczak, Marta Malczewska, Klaudia Sosnowska, Katarzyna Fałat, Aleksandra Paliwoda, Aleksandra Hełma, Martina Nikolova, Paulina Machała, Adrianna Góra, Magdalena Zając, Natalia Wojtaszyk. Trener: Marcin Szewczyk.

Naszym koszykarkom gratulujemy, życzymy powodzenia i kolejnych medali!