Badania funkcji wzrokowych sportowców

W ramach projektu badawczego kierowanego przez prodziekan ds. kształcenia Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia US − dr hab. Teresę Zwierko, prof. US, na temat: „Analiza skuteczności działań techniczno-taktycznych w zespołowych grach sportowych w aspekcie doskonalenia wybranych funkcji percepcji wzrokowej” (RSA2 018 52), zespół badawczy pracowników Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia US oraz Katedry i Kliniki Okulistyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prowadzi badania funkcji wzrokowych wśród zawodników Klubu Sportowego Pogoń Szczecin S.A.

- Jednym z istotnych uwarunkowań skuteczności działań techniczno-taktycznych zawodników w piłce nożnej jest sprawność wzrokowych mechanizmów percepcyjnych. Szybkość wzrokowej lokalizacji przestrzennej, dyskryminacji poruszających się obiektów w centralnym i peryferyjnym polu widzenia, koordynacja wzrokowo-ruchowa, jak również stabilność utrzymania uwagi wzrokowej są kluczowymi czynnikami warunkującymi powodzenie działań ofensywnych i defensywnych, zwłaszcza w sytuacji narastającego zmęczenia fizycznego – wyjaśnia prof. Teresa Zwierko.

Łukasz Zwoliński, zawodnik Pogoni Szczecin i równocześnie student Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia, w wyniku doznanego urazu, w czasie gry i treningów występuje w karbonowanej masce, która może wpływać na funkcje percepcji wzrokowej w czasie realizowanych przez niego działań motorycznych. Zawodnik przeszedł kompleks badań w Klinice Okulistyki PUM kierowanej przez prof. dr hab. n. med., FEBO Wojciecha Lubińskiego. Badania kliniczne w głównej mierze miały na celu wykrycia zaburzeń pola widzenia u zawodnika. Przeprowadzono powtarzane badania perymetrii kinetycznej, które wskazały obszary zawężenia obwodowego pola widzenia podczas noszenia maski. Biorąc pod uwagę adaptację funkcji wzrokowych do warunków zakłócających percepcję obwodową, zespół badawczy przygotowuje program treningu usprawniającego zdolności percepcji wzrokowej napastnika Pogoni.

Podczas badań naukowych wśród piłkarzy Pogoni Szczecin, a w szczególności badań Łukasza Zwolińskiego, który w wyniku urazu gra w specjalnej masce, został zrealizowany film pt. Wzrok Zwolińskiego bez tajemnic: https://youtu.be/dHozxPVt8n8.