25 lat samorządu z perspektywy Szczecina

Instytut Politologii i Europeistyki Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego organizuje ogólnopolską konferencję naukową pn. "25 lat samorządu z perspektywy Szczecina. Doświadczenia i wyzwania", która odbędzie się w ramach obchodów jubileuszu 30-lecia działalności Instytutu Politologii i Europeistyki US.

- Proces transformacji ustrojowej zainicjowany w Polsce w 1989 roku zadecydował o nowym obliczu funkcjonowania samorządu terytorialnego. 25 lat od zainicjowania reformy samorządowej to czas wyzwań związanych z wdrażaniem reguł samorządności w warunkach kształtującej się rzeczywistości społecznej, politycznej i gospodarczej. Wprowadzony model samorządu terytorialnego w wielu aspektach upodmiotowił społeczności lokalne stwarzając im szansę na samo decydowanie o rozwoju najbliższego otoczenia. W roku 2015 przypada 25 rocznica restytucji idei samorządu terytorialnego w Polsce. Jest to zatem doskonały moment do podjęcia dyskusji na temat kondycji władz samorządowych, uwarunkowaniach ich działania, czynnikach determinujących aktywność społeczności lokalnych, wpływu samorządu terytorialnego na rozwój lokalny i regionalny, czy w końcu jego systemowej ewolucji na przestrzeni minionego ćwierćwiecza. Jednym z najważniejszych obszarów którymi zajmuje się samorząd jest bezpieczeństwo i porządek publiczny. Temu zagadnieniu pragniemy poświecić planowaną ogólnopolską konferencję naukową z udziałem zarówno przedstawicieli środowiska naukowego, jak również samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, reprezentantów podmiotów odpowiedzialnych za tę sferę oraz publicystów i dziennikarzy – wyjaśnia dr hab. Jarosław J. Piątek, prof. US – przewodniczący komitetu organizacyjnego.

Patronat nad wydarzeniem objęli: JM Rektor US, Wojewoda Zachodniopomorski oraz Prezydent Miasta Szczecina.

Konferencja odbędzie się 26 maja w Instytucie Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego (ul. Krakowska 71-79). W załączeniu znajdą Państwo szczegółowy program wydarzenia.

Załączniki:
Pobierz plik (PROGRAM RAMOWY KONFERENCJI 25 LAT.doc)PROGRAM RAMOWY KONFERENCJI 25 LAT.doc[ ]1113 Kb