Międzynarodowa konferencja „Pomorze Zachodnie w strefie Bałtyku w średniowieczu”

Celem konferencji, która odbędzie się w Kulicach, w dniach 18-19 stycznia, jest próba poszukiwania odpowiedzi na pytania o relacje i wzajemny wpływ poszczególnych regionów nadbałtyckich na Pomorze Zachodnie w okresie średniowiecza.

Dzieje Pomorza Zachodniego i innych krajów dokół Bałtyku były determinowane nadmorskim położeniem. Morze to, zwłaszcza we wczesnym średniowieczu, stanowiło wielkie jezioro pod względem kulturowym, gospodarczym, a także w pewnym sensie etnicznym. W późniejszych czasach rolę gospodarczego i kulturalnego czynnika spajającego w tym regionie odgrywały m.in. duńska hegemonia na przełomie XII i XIII w., Hanza, a nastepnie także ponadregionalne struktury polityczne, jak państwa skandynawskie w ramach Unii Kalmarskiej. Jednak wraz z krzepnięciem struktur państwowych krajów położonych wokół akwenu strefa ta ulegała coraz większym podziałom – politycznym, etnicznym, kulturowym.

Konferencja odbywa się w ramach projektu „Między dwoma uniwersytetami – pogranicze bez granic / Zwischen zwei Universitäten. Grenzland ohne Grenzen”, realizowanego przez Ośrodek Konferencyjno-Edukacyjny Uniwersytetu Szczecińskiego w Kulicach wraz z Instytutem Historii Uniwersytetu w Greifswaldzie.

Zgłoszenie przyjmujemy na formularzu  (poniżej) na adres E-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

1. Dzień

14:00 Otwarcie konferencji – powitanie

dr Paweł Migdalski (Uniwersytet Szczeciński)

14:15 Panel I, Prowadzenie: dr hab. Joachim Krüger (Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald)

dr Andreas Kieseler (Kulturhistorisches Museum Görlitz) Położenie i architektura wczesnosłowiańskich grodów na południowym brzegu Bałtyku w ponadregionalnym porównaniu

dr hab. Andrzej Janowski (Instytut Archeologii i Etnologii PAN) Przedmioty zdobione w stylu Borre na południowych wybrzeżach Morza Bałtyckiego. Wędrówka przedmiotów czy idei

dr hab. Felix Biermann (Greifswald) Plemiona lucickie na zachód od ujścia Odry i ich relacje w strefie Bałtyku (X-XII w.)

16:15 Przerwa kawowa

16:30 Panel II, Prowadzenie: dr Rafał Simiński (Uniwersytet Szczeciński)

dr Fred Ruchhöft (Landesamt für Kultur und Denkmalpflege/ Landesarchäologie, Schwerin) Arkona. Na tropie mitu

prof. dr hab.  Stanisław Rosik (Uniwersytet Wrocławski) Morze i sacrum Pomorzan
Dyskusja / Diskussion

18:00 Przerwa kawowa

18:15 Panel III, Prowadzenie: prof. dr hab.  Stanisław Rosik (Uniwersytet Wrocławski)

dr Paweł Migdalski (Uniwersytet Szczeciński) Kołobrzeg jako polskie miejsce pamięci w średniowieczu

dr hab. prof. UAM Adam Krawiec (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) Pomorze i Bałtyk w geografii kreacyjnej polskiego średniowiecza

2. Dzień:

8:45 Panel IV, Prowadzenie: dr Sławomir Szafrański (Ośrodek Konferencyjno-Edukacyjny Uniwersytetu Szczecińskiego w Kulicach)

prof. dr hab.Leszek Słupecki (Uniwersytet Rzeszowski) Trzy wybrane problemy badań nad wielogołowością i wielotwarzowością pogańskich bóstw pomorskich i połabskich. Analogie i kwestia występowania podobnych zjawisk w Skandynawii

dr hab. Dariusz Adamczyk (Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie) Pomorze Zachodnie a zmierzch „epoki“ wikingów. Przełom czy kontynuacja?

dr hab. prof. UG Marek Smoliński (Uniwersytet Gdański) Pomorze Zachodnie wobec Pomorza Wschodniego w czasach Świętopełka

10:50 Przerwa kawowa

11:10 Panel V, Moderacja: dr hab.  Felix Biermann (Greifswald)

Dr hab.  Grischa Vercamer (Europa-Universität Viadrina, Frankfurt/Oder) „Poloni […] nec ipsum etiam Bolezlauum hoc prohibentem audientes“. Czy Bolesław III Krzywousty był rzeczywiście u Galla „dobrym księciem“?

dr Rafał Simiński (Uniwersytet Szczeciński) Konflikt książąt szczecińskich z zakonem krzyżackim w Prusach o obsadę arcybiskupstwa ryskiego w latach 1394-1403. W kwestii polityki zagranicznej Gryfitów w strefie bałtyckiej w późnym średniowieczu

12:30 Przerwa kawowa

12:50 Panel VI, Moderacja: dr Paweł Migdalski (Uniwersytet Szczeciński)

dr hab. Joachim Krüger (Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald) Duńscy królowie jako panowie lenni książąt Pomorza

Em. prof. dr hab. dr h.c. Jens E. Olesen (Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald) Znaczenie Pomorza w polityce nordyckiej króla Eryka Pomorskiego

Dyskusja i podsumowanie konferencji

Konferencja będzie tłumaczona symultanicznie

Koordynacja naukowa:

dr Paweł Migdalski (Uniwersytet Szczeciński)

Organizatorzy:

Ośrodek Konferencyjno-Edukacyjny Uniwersytetu Szczecińskiego w Kulicach

Historisches Institut Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald

Współpraca:

Stowarzyszenie Akademia Kulice

Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego

Zgłoszenia do  15.01.2018:

Tel. 0048 91 444 13 39

Między dwoma uniwersytetami – pogranicze bez granic

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euro-regionie Pomerania).

Więcej informacji.